ESD zemin nedir?

ESD zemin nedir?

Pvc zemin kaplama ürünlerinden olan esd zemin-iletken zemin-antistatik zemin yada condaktif zemin diye adlandırılır.

ESD (elektro statik deşarj) Elektro statik yük boşaltmadır.

İnsan üzerindeki durgun elektriği toprağa ileten sistemlere denir.

Esd zemin


Statik, iki yüzey arasında yükün oluşmasıdır. Yüzeylerin birbirine sürtünmesiyle ortaya çıkar ve bu, bir yüzeyde fazla elektron ve diğer yüzeyde eksiklik ile sonuçlanır.

Üretilen voltaj ve akım seviyeleri çok çeşitli faktörlere bağlıdır. Kişinin büyüklüğü, aktivite seviyesi, deşarjın yapıldığı nesne ve elbette havanın nemi. Bunların hepsi belirgin bir etkiye sahiptir, bu nedenle meydana gelecek deşarjların tam boyutunu tahmin etmek neredeyse imkansızdır.

Bununla birlikte, üretilen voltajları etkileyen en önemli faktörlerden biri, birlikte sürtünülen malzeme türleridir. Farklı malzemelerin farklı voltajlar verdiği bulunmuştur. Üretilen voltaj, tribo-elektrik serisi olarak bilinen bir seride iki malzemenin konumuna bağlıdır.

Elektrostatik boşalma, elektriksel yüklü iki nesnenin temasıyla gerçekleşen ani bir elektrik akımı, kısa devre veya dielektrik bozulmasıdır.  Statik elektriğin artışı sürtünme ile yüklenmeden veya elektrostatik indüksiyon dan kaynaklanabilir.

Esd Zemin Özellikleri

Bu, bir kişinin hareket ederek statik oluşturacağı ve ardından deşarjı serbest bırakmak için başka bir nesneye dokunacağı eylemdir.

 Halıyı karıştırıp başka bir kişiye veya eşyaya dokunarak statik oluşturmayı hatırlıyor musunuz? Hissettiğin o küçük “zap” tipik olarak 2.000-3.000 volt statik elektriktir.

Şimdi, bu “zap” çok fazla görünmeyebilir, ancak elektronikte çok büyük bir fark yaratır. Çalıştığınız elektroniğin hassasiyet seviyesine bağlı olarak, 10 volt kadar küçük bir şey bile bütünlüğünü etkileyebilir. Bu, statikin herhangi bir şok görmeden veya hissetmeden ekipmanınıza zarar verebileceği anlamına gelir. ESD döşeme ürünlerinin devreye girdiği yer burasıdır.

ESD yer döşemesi Elektrostatik yükü bir kişiden döşemeye aktaran karbon fiberler dahil bir malzeme kombinasyonundan oluşturulur. Böylece, birinin fiziksel temas yoluyla statik deşarj yaratma şansını azaltır. Bu zeminler halı, vinil ve kauçuk gibi çeşitli stillere sahiptir. Elektronik aletlerin bulunduğu alanlar için bir esd zemin seçmek hem çalışanlarınız için hem de elektronik ekipmanınızın kalitesi için yararlı olabilir ESD Zemin statik elektriğe karşı duyarlı ürünlerin olduğu alanlarda kullanılmaktadır.

Fiyat Teklifi Al

Uygulama Görselleri

0 (312) 473 36 32